מזון לכלבים – איך לבחור את המזון לידידו הטוב של האדם?

מזון לכלבים

מזון לכלבים – איך לבחור את המזון לידידו הטוב של האדם? הכלב הוא כידוע ידידו הטוב ביותר של האדם, ואחד הבחירות החשובות ביותר בטיפול בכל כלב הינו בחירת המזון שיוגש לו – חוץ מכל ה"בונוסים" שהכלבים מקבלים משאריות הארוחות של בעליו. אילו סוגי מזון ישנם? איזה הכי טוב עבור הכלב שלך? מהם בכלל הרכיבים? זהירות, מאמר נובח לפניכם!

כלבים לאורך אלפי שנים, מאז שבויתו, הפכו לידידו הטוב והנאמן ביותר של האדם מבין חברי ממלכת החיות. אין עוד חיה נאמנה ומועילה כמו הכלבים בכל ההיסטוריה האנושית, והקשר עמם הפך לרגשי לא פחות מתועלתני.

עוד מהימים בהם כלבים בויתו למטרות סיוע במסעות ציד, כמובן שחלק מה"עסקה" בין הכלבים לבין בעליהם היה כמובן האכלת הכלבים. למעשה, האכלה של כלבים הייתה ועדיין הינה חלק מרכזי מביות ואילוף של כל כלב, כאשר מאלפי כלבים משתמשים במזון כלבים או חטיפי מזון כלבים כדי לתמרץ כלבים המתנהגים לפי פקודותיהם.

כמובן שכמו כל בעלי החיים על כדור הארץ, גם כלבים צריכים מזון כדי לשרוד, והידידות ארוכת השנים וההיסטוריה בין כלבים לבין אנשים יצרה תעשייה שלמה של מזון לכלבים עבור חובבי הידידים השעירים ההולכים על ארבע, שומרים על ביתנו ורכושנו, ומשחקים עם ילדינו.

כל בעלים של כלב, במיוחד עם הוא כלב חדש, שואל עצמו כמובן את השאלות הקבועות: אילו סוגי מזון ישנם? איזה סוג מזון הינו המתאים ביותר עבור הכלב שלי? מהן בכלל מרכיבי האוכל לכלב שלי? במאמר הזה ננסה לענות על חלק מהשאלות הללו.

אז אלו סוגי מזון יש לכלבים

המזון יכול להיות מחולק לפי מספר קטגוריות. אחת מהם היא כמובן הטעמים של המאכל: ישנו אוכל המבוסס על עוף, בקר, ואפילו טבעוני וצמחוני… אם אימצתם כלב חדש, תוכלו לנסות מספר טעמים מסוגים שונים, על מנת לגלות איזה סוג מזון הכלב עצמו הכי אוהב לאכול.

לא פחות מהטעמים, ניתן לחלק את סוגי האוכל לכלבים גם לפי איכותם. מבלי להיכנס לפירוט של מותגים וחברות, ניתן לומר באופן כללי כי ככל שאחוז הבשר במזון שתבחרו יהיה גבוה יותר, כך איכותו והשפעתו לטובה על בריאות הכלב תהיה טובה יותר.

אם משלבים את שיקולי הטעם והאיכות, אפשר גם לחלק סוגי מזון לכלבים לפי מחיר. באופן כללי, כמו בכל דבר כמעט, ככל שהאיכות של האוכל לכלבים המבוקש תעלה, יעלה בהתאם גם מחירו.

ניתן גם לחלק סוגי מאכל לפי סוג וגודל הכלב עצמו: ישנם מוצרי מזון לכלבים המוצעים לכלבים מגזע קטן, בינוני וגדול; ישנו אפילו אוכל לכלבים שהינו ייעודי לגזעים וזנים שונים של כלבים. בהקשר זה ניתן גם לומר כי ישנו מזון לכלבים המותאם לפי גיל הכלב – כאשר ישנו אוכל לכלבים המותאם לגורים, בעוד ישנו מזון אחר המותאם לכלבים בוגרים ואפילו לכלבים זקנים.

מחיר של האוכל לכלבים

לפעמים קצת קשה לצרכן הממוצע לחשב את מחיר האוכל לכלבים המוצע לו בחנויות השונות, בגלל הגודל המשתנה של האריזה של כל חברה או מותג בתחום. ריבוי המותגים והחברות כמובן שמייצר תחרות, אבל עודף ההיצע עלול באותה המידה לבלבל את הצרכן המבקש בסך הכל את הטוב ביותר עבור חברו השעיר והנובח.

אם שוקלים זאת דרך מחיר האוכל לכלבים, הרי שניתן לומר כי בדרך כלל מזון לכלבים איכותי מגיע באריזות קטנות ובמחיר גבוה. במילים אחרות, המחיר פר קילו מזון לכלבים גבוה ביחס לזה של מזון פחות איכותי.

אם שוקלים זאת דרך האיכות של המזון לכלבים המוצע לכם, מותגים שונים מציעים חבילות בגדלים שונים, לפי הצורך ולפי התקציב. ישנן אריזות קטנות, וישנן אריזות חיסכון ענקיות.

תוכן ממומן: אילוף כלבים בצפון מאלף מכל הלבסוגי כלביםפנסיון לכלבים

איזה סוג מזון לכלבים הכי טוב לכלב שלי?

אחת השאלות הנפוצות בהן במרפאות וטרינריות והן בחנויות לממכר ציוד ומזון לכלבים הינו "איזה סוג אוכל לכלב הכי טוב?".

לשאלה הזו אין תשובה חד משמעית. היא משתנה בין כלב לכלב, ובין מקרה למקרה. כפי שציינו קודם, האוכל המתאים לכלב שלכם תלוי בהעדפות הטעם שלו, גילו וגודלו, ולא פחות מכך – גם בתקציב של בעל הכלב.

מכיוון שהמאכל איכותי, המכונה לפעמים גם "פרימיום" ואפילו "סופר פרימיום", נוטה להיות יקר מאוד, יש אנשים שיעדיפו לרכוש לכלבים אוכל איכותי פחות וידידותי לכיס יותר, רק משיקולי מחיר וחסכנות.

מהחלוקה לסוגי מאכל לפי גודל וגיל אנו גם למדים כי לאורך חיי הכלב, המזון שלו משתנה. בהיותו גור, הוא צורך מזון המותאם לגורים; בהיותו כלב מבוגר ואחר כך בוגר או זקן, הוא צורך סוג אחר של אוכל המותאם למצבו.

מאכל לכלבים דיאטטי או רפואי

ישנם מצבים בהם וטרינרים ימליצו על מאכל דיאטטי או אפילו מאכל רפואי. כלבים שונים מפתחים לאורך חייהם גם בעיות של עודף משקל, אם בשל היעדר מספק של פעילות, ואם בשל נטייה גנטית המושרשת בגזעים מסויימים של כלבים.

בין אם מדובר בגזע הנוטה להשמנה, או בכלב שאינו פעיל מספיק ומפתח בעיית עודף משקל – עשוי וטרינר להמליץ על אוכל לכלבים בעלי ערכים נמוכים יותר של שומן. מאכל דיאטטי מסייע, במידה מסויימת ומשתנה בין סוגי כלבים ובין מקרה למקרה, להפחתה במשקל הכלב ובצמצום הבעיות הרפואיות העלולות להיגרם מאותו עודף משקל.

סוגים וגזעים שונים של כלבים – למשל כגון לברדורים וגולדן-רטריברים ידועים בנטייתם להשמין במיוחד בחייהם הבוגרים, ומכיוון שהם ממילא גזעים של כלבים יחסית גדולים, ידועה גם השלכת ההשמנה הזו על יכולתם לשאת את עצמם, הנפגעת ככל שעוברות השנים, עד כדי פגיעה במפרקים שלהם. גזעים מעין אלו, יותר מאחרים, צפויים בסבירות גבוהה לצרוך מזון לכלבים דיאטטי.

כמו כן, ייתכן כי הכלב נקלע למצבים רפואיים המחייבים צריכת מזון לכלבים רפואי, על מנת לצמצם או לרפא בעיות עיכול, בעיות בתפקוד הכליות ובעיות רפואיות אחרות השכיחות בקרב כלבים.

אם אתם שוקלים לאמץ כלב, או שאתם כבר מגדלים כלב בביתכם – חשוב להשקיע מחשב ומחקר בסוגי מזון שיהיו מיטביים עבור כלביכם האהוב, שהוא כמו בן משפחה, כמובן בהתאם ליכולת והרצון התקציבי שלכם להשקיע בחבר השעיר שלכם.

כדאי לדעת כי ככל שהאוכל לכלבים שלכם יהיה איכותי יותר, כך קטן הסיכוי לבעיות רפואיות בעתיד, אשר הטיפול בהן עלול להיות יקר יותר מכל חיסכון כלשהו בעלות השוטפת של מזון לכלבים לאורך חיי הכלב.

מודעה
צור קשר
פוסטים אחרונים